Nagła głuchota idiopatyczna, a wspomaganie leczenia w komorze hiperbarycznej

Głuchota tlenoterapia hiperbaryczna Kielce

     Jednym z najczęstszych wskazań do leczenia przy pomocy tlenoterapii hiperbarycznej jest właśnie nagła głuchota. W Niemczech aż 80% chorych korzystających z zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej kierowanych jest na zabiegi z powodu zaburzeń czynności ucha środkowego. Nagła głuchota idiopatyczna to częściowa albo całkowita niezdolność odbierania bodźców akustycznych, która może nastąpić w skutek urazu, zakażenia, uszkodzeń o podłożu wirusowym, zaburzeń na tle naczyniowym lub autoimmunologicznym.

     Komórki czuciowe ucha wewnętrznego nie mają pełnego bezpośredniego zaopatrzenia w tlen drogą naczyniową, dlatego też tlenoterapia hiperbaryczna jest jedyną znaną metodą zwiększającą ciśnienie parcjalne tlenu w uchu wewnętrznym. Tlen podany pod ciśnieniem poprawia mikrokrążenie, co optymalizuje warunki regeneracji struktur ucha wewnętrznego.

     Według badań prowadzonych przez Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie aż „77% chorych leczonych w komorze hiperbarycznej stwierdziło ustąpienie lub zmniejszenie natężenia subiektywnych dolegliwości.”. Co ważne, metoda ta jest całkowicie bezpieczna – u żadnego z chorych korzystającego z zabiegu tlenoterapii hiperbarycznej nie wystąpiły działania niepożądane.

     Według German Society for ENT-Diseases, Head and Neck Surgery do leczenia tlenoterapią hiperbaryczną kwalifikują się następujące choroby narządu słuchu: szumy uszne i utrata słuchu wywołane urazem akustycznym, urazem czaszki, nagłą utratą słuchu, chorobą Meniere’a, głuchota związana z nagłą utratą słuchu, chorobą Meniere’a, powikłaniami pooperacyjnymi, uszkodzeniem ślimaka, uszną postacią półpaśca, urazem ciśnieniowym, uszkodzeniem toksycznym i akustycznym,
zawroty głowy związane z ostrąutratą czynności obwodowej części błędnika, podrażnieniem i uszkodzeniem ślimaka, chorobą Meniere’a, nagłą utratą słuchu.

     Wiele badań naukowych potwierdza, że tlenoterapia hiperbaryczna przynosi bardzo dobre rezultaty w leczeniu nagłej głuchoty. Jak potwierdzają specjaliści, wczesne rozpoczęcie leczenia tlenem hiperbarycznym w sposób istotny poprawia rokowanie pacjenta, a nawet powoduje całkowite ustąpienie zaburzeń słuchu. Najczęściej już seria 10 zabiegów może być wystarczająca. Czasami jednak trzeba wykonać do trzech takich serii.